k-9 unit prečko

Spasilački ruševinski timovi sa psima u vatrogastvu

®  DVD Prečko

Danas su psi u vatrogastvu zastupljeni gotovo u cijelom svijetu. Mnoge države su prepoznale korist koju mogu imati od pasa u potragama ljudi zatrpanih u ruševinama. Vatrogasci danas, kao temelj urbanog spašavanja, u svojim jedinicama imaju uvrštene i pse što im omogućava da budu na svjetskom nivou, da imaju svoje urban search and rescue (USAR) timove s kojima mogu pomoći cijelom svijetu u potrebi, ali prvenstveno sebi. Dobro uređen USAR tim s potporom potražnih pasa može odraditi u kraćem roku puno zahtjevnije zadatke nego li to može tim bez pasa. Dobro izgrađen i utreniran spasilački tim (vodič – vatrogasac i spasilački pas) možemo bez straha dovesti u bilo koju situaciju i biti sigurni da će svoj posao obaviti bez problema. Smatra se (iako točan podatak nije poznat) da nam pas u potragama može zamijeniti oko 25 ljudi jer on traži svojim njuhom koji je toliko razvijen da mi, ljudi, to teško i možemo pojmiti. Teško je izraziti njihovu superiornost na jednostavan način. Točno je to, da se o razlikama može govoriti samo kad je riječ o sposobnosti detektiranja određenih kemijskih supstanci. Neke vrste mirisa psi raspoznaju samo malo bolje nego mi jer oni za njih nemaju nikakvo značenje. Međutim, kad se radi o supstancama kao što je npr. butirička kiselina koja se nalazi u znoju, pokusi su pokazali da psi na takve supstance reagiraju najmanje milijun puta bolje od nas. No, i među psima postoje razlike pa tako, od prosjeka (koji su impresivni) određena pasmina ili čak jedinka mogu i još dodatno jako odstupati. Pseći njuh se ne može mjeriti u jedinicama jačine u odnosu na čovjeka. No, za bolje shvaćanje moći psećeg njuha mogu se predočiti neke vrlo interesantne činjenice.

1. Da bi shvatili koliko razrijeđen miris pas može „uhvatiti“ to se objašnjava na način da pas može osjetiti čestice „razvodnjene“ u odnosu jedne žličice šećera u olimpijskom bazenu..
  2. test bačenih oblutaka. Šestoro ljudi uzmu svaki po jedan oblutak nađen na plaži i bace ga što dalje mogu, s tim da pas to ne vidi. U drugom dijelu testa pas ponjuši dlan svakog od te šestorice, a onda bez problema pronađe upravo njihov oblutak. Okolnost da je dotični čovjek držao u ruci taj oblutak tek toliko vremena koliko je bilo dovoljno da ga baci bila je dovoljna da se na tom oblutku uhvati dovoljno njegovog znoja da pas pronađe upravo taj oblutak.
  3. Još su impresivniji rezultati testa s laboratorijskim stakalcima. U tom testu sudjeluje samo jedan čovjek, koji vrškom prsta dotakne na trenutak samo jedno stakalce. Stakalca se zatim pohrane na šest tjedana. Kad se zatim dozvoli psu da ih onjuši, on će među njima “od prve” izabrati ono stakalce koje je bilo dodirnuto.
  4. Psi još bolje raspoznaju miris znoja ljudskih nogu. Pripadnici pasmine bloodhound (vjerojatno njuhom najsuperiornija pasmina) mogu njuhom slijediti i do četiri dana stari trag čovjeka i slijediti ga tako i do 160 km. Miris ljudskih nogu je tako snažan za psa da on može identificirati trag određenog pojedinca čak i na mjestima po kojima je hodalo mnogo ljudi i kada svi sudionici testa nose cipele.

Zbog ove njihove sposobnosti, koja je moguća zato što pseći nos (njuška) ima 220.000.000 stanica koje su osjetljive na miris (ljudski ima samo pet milijuna takvih stanica), traži se intervencija pasa u mnogim i raznovrsnim sferama detekcije. Osim toga, dobro istreniranog psa ne ometa prisustvo drugih ljudi, strojeva niti ostale tehnike, što nam uvelike olakšava rad. Nažalost, moramo gledati stvar i iz perspektive sigurnosti ljudi. Nitko neće svoga psa poslati na nesigurno mjesto bez razmišljanja. Ali ako je ljudski život u pitanju, a imamo mogućnost upotrijebiti psa, to ćemo većinom i učiniti.

Nabavka psa