POVIJEST DVD-a PREČKO

Dana 6. listopada 1978. u prostorijama Društvenog doma Mjesne zajednice Prečko održana je osnivačka skupština Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Prečko“. Na skupštini je sudjelovalo 23 člana osnivača dvd-a koji su usvojili Statut društva te izabrali članove Upravnog i Nadzornog odbora. Dana 10. travnja 1979 na sjednici se donosi odluka o izgradnji vatrogasnog spremišta na zemljištu koje je mjesna zajednica dobila na korištenje od opčine Trešnjevka, na adresi Jarnovićeva ulica b.b.   Vatrogasni dom je bio izgrađen sredstvima od kredita Vatrogasnog saveza općine Trešnjevka, a razliku financijskih sredstava osigurala je Mjesna zajednica Prečko, Vatrogasni savez Zagreb, mikro plinara INA Prečko, Direkcija za Savu Prečko, te DVD Prečko.Kroz idućih par godina najviše se radilo na uređenju i opremanju društva sa namještajem i svom vatrogasnom opremom potrebnom za obavljanje vatrogasnih aktivnosti. Dvd je također sudjelovao u raznim društvenim aktivnostima kao što su: Univerzijada `87, angažiranje oko vatrogasne mladeži (O.Š. Nikola Tesla), surađivanje sa NK Prečko itd… DVD Prečko je 1988. počelo izdavati novine pod nazivom ”Aktualne informacije”. Odlučeno je da se novine izdaju 4 puta godišnje.

DVD Prečko je također ponudilo kandidaturu za održavanje seminara za ispitane vatrogasce u svojim prostorijama. Vatrogasni savez općine Trešnjevka je to prihvatio. Dana 16. lipnja 1988. DVD Prečko je organiziralo općinsko vatrogasno natjecanje na terenima Sportsko rekreativnog centra Prečko, te također i sudjelovalo sa svojom ekipom. Članovi DVD-a Prečko su tokom 1991. godine za vrijeme rata napravili raspored dežurstava za uzbunjivanje i obavještavanje koja su trajala 24 sata dnevno. Također su u postrojbe MUP-a i HV-a otišla 22 člana, što dobrovoljno, što mobilizirano. Jedan pripadnik DVD-a je poginuo u Domovinskom ratu, g. Zdenko Vrbanović, a nekolicina ih je lakše i teže ranjena. DVD je vršio nadzor skloništa, uzbunjivanje pučanstva, te je preko razglasa obavještavao mještane Prečkog u postupanju tijekom trajanja uzbune. Dana 09.09.1993. članovi DVD-a Prečko su donijeli jednoglasnu odluku o udruživanju u Vatrogasnu zajednicu  Grada Zagreba.. godine je DVD Prečko počelo izdavati novine pod nazivom Info-glasilo D.V.D.-Prečko koje su izlazile 4 puta godišnje u 5000 primjeraka te se dijelile građanstvu besplatno, a teme su bile: povijest hrvatskog vatrogastva, protupožarna preventiva, ekologija, kultura, korisne informacije, zabava i šport te literarni radovi djece iz naših osnovnih škola. Nakon višegodišnje stagnacije društva, 2000. godine društvo ponovno oživljava, prikupljaju se novi članovi te se počinje raditi s mladeži. U 7. mjesecu 2005. društvu je pristupio Igor Kovačević koji je profesionalac u JVP grada Zagreba. Pošto se okupilo dosta mladeži, on je odlučio u svoje slobodno vrijeme pomoći novim članovima, da se što više radi na stručnom osposobljavanju. U 2006. su članovi pristupili na razne specijalizacije: radovi na vodi, akcidenti s opasnim tvarima, tehničke intervencije, bolničar, aparati za zaštitu dišnih organa, rad s motornim prijenosnim pumpama, radio uređaj. Tijekom 6. i 7. mjeseca DVD je od Vatrogasne zajednice grada Zagreba dobio na korištenje opremu (čizme, cipele i rukavice), radna odijela i vozilo Tam 75. Također smo izradili ormare u kojima držimo tu novu opremu. Tijekom 2007 društvo je poslalo 11 svojih mladih članova na osposobljavanje za zvanje vatrogasac, svi su uspješno završili i tako povećali broj operativnih članova. godine smo dobili od VZGZ-a na korištenje novo vozilo Mazda BT 50 sa visokotlačnim modulom te smo time pojačali našu vatrogasnu tehniku. 2010. smo poslali prve operativne članove na Specijalizaciju spašavanje u ruševinama. Tijekom idućih godina smo radili na uređenju vatrogasnog doma i okoliša, uredili smo garažu, napravili dvoranu , terasu, odbojkaško igralište te ove godine i vatrogasni toranj. 2015. godine naš projekt „Vatrogasne kapljice „ je odobren od strane Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta te smo ga počeli provoditi u školama na području Prečkog što je rezultiralo povećanom broju vatrogasne djece u naše društvo. Kroz godine smo bili aktivni i na Biciklističkom maratonu za kornatske vatrogasce, natjecanja Firecombat, vatrogasnih utrka na zgradu Zagrebčanke, te vatrogasna dežurstva na javnim događanjima kao što su Oživljavanje trešnjevački parkova, Koncertu za zakladu Ana Rukavina, obilježavanje dana Sv. Lucije u Prečkom. Godina 2017. je bila najaktivnija do sad uz odrađene tri izvanredne dislokacije, redovne, intervencije, pokazne vježbe organizirali smo i Vatrogasno odbojkaški turnir , te smo ispunili sve zadatke vatrogasne zajednice.

Autor teksta:  Dario Dodig